Dílnička

Na této stránce vám ukážu, jak to „děláme u nás“

Je libo coin, svůj vlastní design, nebo originálví návrh

 Základem všecho je, vědět co chci. V ideálním případě je dobré mít grafickou předlohu. Udělat coin není žádná sranda, nejde o technické provedení, ale o celkový výraz. Znám jednoho, co to umí – Slávek Hoblík. To je ale pro obyčejného kačera sice informace zajímavá, ale kdo si koupí 200 stejných kousků po třech stovkách. No asi nikdo. Několik let dělám různé cestovatele  jednotkových sériích, ale stále si říkám, mohlo by to být lepší.

 


A teď po novu

Vezmeme nerezové kolečko, je silné skoro 3mm a má průměr 50mm nebo 55mm. Protože je vyseknuté na lisu, má trochu ostré hrany. Ve speciálním přípravku ho dám do soustruhu, hranu srovnám a otřepy odstraním. A teď to opravdu nepříjemné, celé kolečko z obou stran vyleštím brusnou a pak leštící pastou. I přes kožené rukavice to dost pálí. Výsledek je ale většinou moc pěkný. A zbývá nám už jenom to nejdůležitější, namalovat na obě strany požadovaný obrázek. A co cena? To bude ranec. Sice používám stroj za několik stovek tisíc korun, vybavení strojové dílny, pár grafických programů, závěrečná cena bude někde u mzdy Ukrajinského přidavače. Podle složitosti 300-500korun, vč. čísla s ikonkou za první originál, další jsou pak o cca třetinu levnější.

 

Nebo CWG

Jak se rodí ještěrka

 Vy to nevíte? To si sednete k počítači, namalujete ještěrku. A co dál? Ještěrka je složitá a tak bude nejlepší použít k výrobě laser. Uděláme pár řezů s místem pro magnety a dírou v bříšku pro logbook a vše vyexportujeme do počítače laseru. Jako materiál použijeme 3 mm silné plexi.  Laser pár minut vrčí (cca 1/2 hod) a máme základ hotový. Teď ještě koupit kvalitní lepidlo na plexi a neodymové magnety a dáme se do práce. Slepené řezy ještěrky pro jistotu sešroubujeme malými šroubky M2,5, samozřejmě mosaznými aby nekorodovaly. Magnety naopak připevníme šroubky železnými. Všechny závity zalepit LOCTITE 243 adílo je hotové. Za necelé tři hodiny máme krásnou ještěrku s magnetickými packami a dírou v bříšku pro TyTyTy logbook a gravírovaným mudlo nápisem na zádíčkách. A teď dostala ještěrka ještě „sestřičky“ a to mašinku a lodičku.

 

 

 

Noční keš – postřehy.

Noční keše bývají většinou multiny nebo mysterky. Orientaci v noci zajišťují  reflexní body (světlušky) rozmístěné cestou.  Pokud jsou světlušky nízko, většinou je po čase někdo ukradne  protože i mudlové chodí večer ven s baterkou. Znamená to tedy vyrazit se žebříkem a dávat světlušky výše. Je docela „opruz“ jednou rukou držet kousek reflexní látky, ve druhé sešívačku a balancovat na žebříku někde v lese.  Proto jsem udělal světlušky z připínáčků (není to můj výmysl, němci je prodávají 3ks/2E) a k instalaci je potřeba jenom jedna ruka.  Světluška se musí dát tak, aby byla vidět a nebyla schovaná za listy nebo větvičkami.  Je dobré si s sebou vzít zahradnické nůžky na drobné úpravy.  Po zkušenostech z jedné mé kešky, kdy dva měsíce po publikaci udělali lesáci probírku stromů a samozřejmě padlo i dost světlušek se snažím dát vždy dvě světlušky blízko sebe. Neznám nic „lepšího“ než opět bafnout žebřík a zase vyrazit do lesa na opravu.  Když keš děláte, je to dobré a pohoda, když ji opravujete, tak je to vždy o hodně horší. Není potřeba dávat světlušky moc blízko k sobě, v noci jsou vidět opravdu zdaleka.  V lese ale pozor, aby následující světlušku nezakrýval strom.  Je zajímavé že stromy rostou a ty které překážejí mnohem rychleji než ostatní.

 

 

 

Šroubovka – žádný problém

To se takhle zajde do Ferony, koupí potřebné šrouby a matky. Na netu se objednají magnety a hlavně pár kvalitních vrtáků, nejlepší zkušenosti mám s Cobaltovými typy. 8,5mm díru hlubokou 35mm musím vrtat natřikrát průměr vrtáku – 3mm, pak 6,5mm a nakonec 8,5mm. I tak musím mazat a chladit a vrtat opatrně, aby povrch šroubu neztmavnul teplem.  Uvedené rozměry platí pro šroub M12. Velikost díry ne jedné straně limituje průměr šroubu, malá díra nám umožní vložit malý logbook a owner bude muset chodit často na údržbu. Bohužel téměř vždy se najde kačer, který obrovským razítkem znehodnotí třetinu listu logbooku.

Tak šrouby už máme, teď matku. Do ní (nejlépe soustružnickým nožem), vyvrtáme díru nepatrně větší než magnet a o cca 1mm hlubší, aby zbylo místo pro těsnění. Lepení provedeme postupně, nejdříve na magnet nalepíme těsnící kolečka z neoprénu, pak „opatláme“ epoxydem a položíme matici. Pokud hledíme i na estetiku, lze epoxy obarvit hliníkem. Následující den už jenom vše očistíme od přebytku epoxydu, vložíme logbook (nejlépe rolička papíru namotaná na špejli) sešroubujeme a máme hotovo. Při čištění zjistíte, že méně mnohdy znamená více. 🙂

 

 

 

Pavouk

Dostal jsem požadavek na pavoučka do kanálu, aby se do něj vešla velká krabka a aby pokud možno si ho každej kačer nálezce pamatoval. Jestli se to povedlo, posuďte sami.

 

 

 

 

 

Razítka

Razítko Shiny S 524

Textové samonamáčecí razítko s klasickým designem v černé barvě s transparentním spodním dílem.

Rozměry otisku: 24 x 24 mm
S-520_webs-524_web

 

Razítko Shiny S 841

Textové samonamáčecí razítko s transparentním spodním dílem pro přesné umístění otisku. Kvalitní provedení strojku umožňuje precizní otisk.

s-841_web

Razítko Shiny S 722 skládací

Moderní skládací razítko. Velikost tohoto razítka je čtvrtinová ve srovnání s běžným razítkem, lze ho tedy nosit v kapse, kabelce, apod. Nejpoužívanější model!

S-722_webrazitkao_cerne1_web

Razítko Shiny S Q24 skládací

Stejné otvírání jako u S722, ale je vhodné i pro grafiku.

S-Q24_webrazittko_modre_web

 

 

 

Tyto razítka mám běžně skladem a v případě krize lze štoček udělat i na počkání. Žádné EXPRES příplaty si nepočítám.