Technika v současnosti

Současnost je, pomineme li problémy s Covidem, poměrně přívětivá. Protože mám dlouholeté zkušenosti z několika oborů a práce mě opravdu baví, musím projekty a výrobu spíš odmítat. I když většinu výroby dělám pro velké firmy, není problém udělat nějakou drobnost i pro "lidi z ulice".  

Elektronika

Vývoj, výroba a následný servis je posledních 20 let nosným programem mé firmy. Kromě výroby "herních systémů", vyhodnocování a sběru neelektrických dat se v poslední době věnuji úpravám výrobních strojů, kdy nahrazuji staré nefunkční mechanické ovládání moderní elektronikou. Nebojím se ani výroby jednoúčelových CNC strojů.

Ale klidně Vám přiletuji i utržený kablík od sluchátka a skoro určitě bez čekání. :-)

3D tisk

Tato technologie se natolik rozšířila, že už nikoho nepřekvapí vytisknutá zubní protéza a třeba i střelná zbraň. Moje tiskárny Ultimaker 2+ a Ultimaker 3 extended netisknou ani zuby a už vůbec ne pistole, ale umí velmi kvalitně produkovat drobnější díly na mou prototypovou výrobu. Běžně tisknu z materiálů PLA, ABS, PET, Nylon, TPU, PC, NGEN a další. Data pro tisk generuji profesionálním slicerem. Kromě  kusové výroby pro soukromníky zvládám i náročnějších věci pro průmyslové nasazení.

Reklamní grafika

Výroba ukončena.

Mechanika

Mechanický díl je základním stavebním kamenem každého výrobku a bez slušně vybavené dílny nelze efektivně vyrábět. Vývoj nového výrobku bez mechanické dílny je prakticky nemyslitelný. Sice nedokážu vyrábět lokomotivy, ale s menšími díly si většinou poradím. Naprosto běžně dělám malé série pro velké firmy, ale i kusovku pro soukromníky. V posledních pěti letech jsem začal vyrábět i velmi složité díly pro vstřikolisy. Modelování dělá můj kolega, tisk je prášková laserová technologie SLS a finální produkt potom vyrábím já.

CO2 laser

U mě dostal první CO2 laser svou příležitost při řezání grafických motivů z PMMA (plexi). V krátké době jsme začal i gravírovat text a obrázky. Tuto technologii stále rozvíjím a v současnosti můžu gravírovat a řezat předmět do velikosti 400x600mm. Samozřejmě je tady omezení v typu materiálu. CO2 laser řeže nekovové materiály jako např. plexi, dřevo, PE a krom toho umí gravírovat i sklo a eloxovaný hliník. Dají se s ním velmi rychle vyrobit třeba i razítka.

A co kovový materiál? Tady bohužel CO2 laser neuspěje. Sice existují různé přípravky, které se paprskem nataví na materiál, ale výsledek není úplně OK.

Fiber laser

Na kov funguje Fiber laser, ale pouze na gravírování. Na řezání materiálu mu chybí výkon a další přidružené technologie. Můj fiber má pracovní plochu 200x200mm, je schopen zpracovávat i rotační součástky a umí QR i čárové kódy. Průměr paprsku je pouhá setina milimetru a tak i písmo vysoké 1mm je naprosto precizní.

Fiber laserem jde gravírovat ocel, nerez, zlato a stříbro, hůř mosaz, prakticky nejde měď. Opět perfektně jdou tmavé umělé hmoty a sklo. Je dobré před výrobou jednotlivé materiály vyzkoušet.