Biltema

Foto-info o úpravě radioamatérského 12 m vysokého stožáru na efektivní biltema "šáhlo".  Jak jsem již psal, původní nápad měli němečtí kačeři. Já jsem pak už jenom dělal úpravy podle možností mé dílny. První tři kousky, co jsem předělával šly tak dobře a snadno, že jsem se rozhodnul nabídnout přímo balíček součástek potřebných k rychlé domácí úpravě bez použití speciálních nástrojů. Tady mi však jak výrobce stožárů, tak prodejci materiálu "hodili pěkné vidle" do mého snažení. Poslední díl stožáru je o 0,15 mm silnější, ale hlavně nová hliníková trubička má poněkud jiné rozměry. Sice stále kupuji trubku 10/8 mm, ale ta původní měla měřený rozměr 9,9/8,4mm a ta nová 9,9/8mm. Opět rozdíly minimální, ve výsledku bez úprav zcela nepoužitelné.  Protože dotazů na šáhlo je docela hodně, pokusím se nastínit situaci. Šáhla neprodávám, pouze zde prezentuji své úpravy. Ale jsem ochoten případné úpravy vašeho stožáru udělat. Všechny informace  ke koupi najdete na webu : https://www.spiderbeam.com/index.php?cat=c2_Fiberglass%20Poles.html&XTCsid=8180426b5aa2c8443d9c83f67a76bd60


Tahle hračka je asi to nejlepší, co lze na lovení kešek na stromech "biltema, angel ..." použít.

Na první pohled je vidět pár rozdílů.

Tady je ta úprava rozměrů. Speciální vrták o délce 150mm udělá  tu "správnou míru"

Základ je hotový a počkáme až zatuhne epoxy

12 metrů už je pořádná výška a tak máme zatím vždy "převahu" nad keškou. Klidně si opřeme stožár o zem a vysunujeme jednotlivé metrové díly až dosáhneme potřebné výšky.

Podled do "bidla" zespodu.

Průměr pro závit M6 není úplně vhodný.

A teď opatrně ohnout a dílo je hotové. Nožičky je 4mm nerez, zbytek letecký dural a OBI hliníková trubička.

Mohutný oblý hák váží pár gramů a jeho hlavní výhodou je možnost nejenom odstrčit překážející větev nebo listy, ale hlavně se za ně nikde nezachytává.

Do spodní části musíme dát "doraz", aby jednotlivé segmenty nepoškodily gumovou patku. Kolečko je opět nerez 50mm tl.2mm a na něj je nalepená pěnová guma.

Závitová tyč M6 spojující koncový segment a duralovou patku se viklá a tak jí musíme zalepit lepidlem epoxy. Postup je jednoduchý, cca 2 ml lepidla vpravíme do dírky, pak našroubujeme koncovku opěr potřenou lepidlem. Přebytek otřeme a postavíme kolmo, koncovkou dolů na 24 hodin. Lepidlo před ztuhnutím steče ke koncovce a spolu se závitovou tyčí udělá velice pevný konec.

A to je vlastně všechno. Za dobu psaní této stránky jsem pro kačery upravil dalších 8 stožárů a samozřejmě jsem získal další zkušenosti. Hák nahradila vidlička, její tvar se také trochu změnil a hlavně úprava koncovky umožňuje nechat zasunutý nejslabší díl a sundavat krabičku o váze několika kilogramů. Teď je naprosto jasné, že nebudu dělat žádný "konverzní kit", jak jsem původně uvažoval, ale pouze kompletní úpravu. Po předchozí dohodě jsem schopen bidlo kompletně upravit během cca 3-4  hodin, jinak normální doba jsou 2-3 dny. Cena je cca 600,- korun. Pokud chcete stožár upravit "na počkání", bude cena o 100 korun vyšší za speciální epoxydové lepidlo, které vytvrdne za 25 minut.