Biltema

Foto-info o úpravě radioamatérského 12 m vysokého stožáru na efektivní biltema "šáhlo".  Jak jsem již psal, původní nápad měli němečtí kačeři. Já jsem pak už jenom dělal úpravy podle možností mé dílny. V současné době jsem schopen upravit 12 + 10 m Spider beam. Pozor konstrukce obou stožárů se od sebe výrazně liší a ještě 12m prut prodávaný geoshopem myslím z Kladna. Šáhla neprodávám, pouze zde prezentuji své postupy. Úprava je dělaná profesionálním způsobem za použití kvalitního materiálu - dural, nerezová ocel speciální lepidla na kov a samozřemě za využití strojů z mé dílny. Všechny informace  ke koupi najdete na webu : https://www.spiderbeam.com/index.php?cat=c2_Fiberglass%20Poles.html&XTCsid=8180426b5aa2c8443d9c83f67a76bd60


Tahle hračka je asi to nejlepší, co lze na lovení kešek na stromech "biltema, angel ..." použít.

Na první pohled je vidět pár rozdílů.

Tady je ta úprava rozměrů. Speciální vrták o délce 150mm udělá  tu "správnou míru"

Základ je hotový a počkáme až zatuhne epoxy

12 metrů už je pořádná výška a tak máme zatím vždy "převahu" nad keškou. Klidně si opřeme stožár o zem a vysunujeme jednotlivé metrové díly až dosáhneme potřebné výšky.

Podled do "bidla" zespodu.

Průměr pro závit M6 není úplně vhodný.

A teď opatrně ohnout a dílo je hotové. Nožičky je 4mm nerez, zbytek letecký dural a OBI hliníková trubička.

Mohutný oblý hák váží pár gramů a jeho hlavní výhodou je možnost nejenom odstrčit překážející větev nebo listy, ale hlavně se za ně nikde nezachytává.

Do spodní části musíme dát "doraz", aby jednotlivé segmenty nepoškodily gumovou patku. Kolečko je opět nerez 50mm tl.2mm a na něj je nalepená pěnová guma.

Závitová tyč M6 spojující koncový segment a duralovou patku se viklá a tak jí musíme zalepit lepidlem epoxy. Postup je jednoduchý, cca 2 ml lepidla vpravíme do dírky, pak našroubujeme koncovku opěr potřenou lepidlem. Přebytek otřeme a postavíme kolmo, koncovkou dolů na 24 hodin. Lepidlo před ztuhnutím steče ke koncovce a spolu se závitovou tyčí udělá velice pevný konec.

Edit 19.4.2023    A to je vlastně všechno. Za dobu psaní této stránky jsem pro kačery upravil dalších 31 stožárů a prutů. Každý další výrobek využívá zkušenosti z předchozích úprav. Hák nahradila vidlička, její tvar se také trochu změnil a hlavně úprava koncovky umožňuje nechat zasunutý nejslabší díl a sundavat krabičku o váze několika kilogramů.  Po předchozí dohodě jsem schopen bidlo kompletně upravit během cca 5 hodin, jinak normální doba jsou 2-3 dny. Cena je cca 600,- korun. Pokud chcete stožár upravit "na počkání", bude cena o 100 korun vyšší za speciální epoxydové lepidlo, které vytvrdne za 25 minut. Úprava na počkání se týká pouze 12m Spiderbeamu, kdem mán nakoupené a předpřipravené díly.