Elektronky

Nejdůležitějším prvkem celého měřáku je kolíčkový přepínač. Požadavky na něj jsou docela vysoké. Spínaný proud minimálně 2,5A a napěťová odolnost alespoň 1000V. Nikdo z výrobců tento typ přepínače nenabízí. Horní a pravá řada jsou měřící body spojené se všemi elektrodami měřené elektronky a také s jednotlivými zdroji napětí. Lze tedy otestovat elektronku i na vnitřní zkraty jak mezi jednotlivými elektrodami tak vůči libovolnému napětí. Přepínač sám je 5ti vrstvý sendvič, kdy horní strana je 3D tisk z ABS, druhá a čtvrtá speciálně upravený plošný spoj, třetí vrstva izolace z polykarbonátu a poslední pátá z PMME tl. 6mm jako krycí deska.

Elektronky. Magické oko na předním panelu rádia, žhnoucí skleněné baňky uvnitř a také pořádná rána elektrickým proudem, když sáhnete vedle. Jako malý výsměch Green Dealu a "trvalé udržitelnosti" prožívají elektronkové zesilovače hudby obrovský boom. Prostě elektronky "hrajou" jinak, možná lépe. Nabídka na zahraničních webech tak u nás je neuvěřitelně rozmanitá. Asi největší nabídka je na bazarových serverech, ovšem tady musí být člověk poměrně ostražitý. Většina prodejců sice píše "testováno" na BM215, ale měřák z poloviny minulého století je spíše ukazovátko než seriozní měřák. A tak jsem se rozhodl postavit si něco svého.

Idea je poměrně jednoduchá. Vezmu pár patic na elektronky, pár zdrojů pro různá potřebná napětí, pár měřáčků a bude to v podstatě hotové. Strýček Google poradí. Neporadil - měřáky buď zoufale zastaralé, nebo fakt primitivní a nebo téměř jednoúčelové. Jedinou společnou vlastností je téměř absurdní cena. Druhý pokus už dává smysl. Základem je speciální mnohovývodové trafo, které nechci ani náhodou motat. Nemluvě o tom, že ty vývody se musejí různě přepínat a spojovat. Nakonec jsem zvolil "šuplíkovou" variantu trafa 22V/3A a 15V/3A. 22V použiju na žhavení (používám ss žhavící napětí) a druhé 15V vinutí má dvě využití - 15V pro spínaný zdroj na 330V a 5V pro pomocná napájení a pro DC/DC oddělovače. Tak máme 330V pro anodu a G2, které pomocí dvou FETů reguluji 0-300V. Žhavení je 4-30V nastavované 10ti otáčkovým Arypotem. Informace o proudu při nominálním mapětí je první ukazatel jakosti elektronky.

Zdroje jsou realizované na jedné jednovrstvé desce. Černobílé PDF "gravíruji" přímo na kuprextit a pak leptám v peroxydu s kyselinou solnou. Fiber laser má paprsek o průměru 0,02mm a tak je výsledný plošňák velice pěkný.